Jak poznat dobrého kouče?
- HELENA THEUNISSEN
- 23. 4. 2021
- Minut čtení: 3
Možná zvažujete, že byste pro svou situaci využili služeb kouče. Protože Vám o takové zkušenosti někdo celý nadšený vyprávěl. Nebo protože jste nějaké ty kouče zahlédli ve formě firemního benefitu. Možná coaching vidíte jako alternativu k psychologickým sezením, protože se Vám nechce tolik vracet do minulosti, spíš se chcete soustředit na tady a teď a na to, co bude. Jaký je vlastně rozdíl mezi koučem a psychologem? To jsem se pokusila shrnout v tomto článku.
Coaching s dobrým koučem
Nyní prostě vnitřně cítíte, že coaching s někým „dobrým“ by Vám mohl být k užitku, jenže – jak vlastně poznat dobrého kouče? A kde ho najít?
Mimochodem, otázka jak poznat dobrého kouče je oblíbená i na vzdělávacích seminářích, kterých se účastní budoucí koučové. Rádi by sami věděli, jak působit „dobře“ působit, jak vlastně být dobrým koučem.
Tak si pojďme pár takový znaků „dobrého kouče“ popsat:
1. Vzdělání.
Asi by bylo dobré, kdyby měl nějaké to odpovídající vzdělání, že by věděl, jak se takový koučink vlastně dělá. V ČR není žádné omezení pro ty, kteří chtějí sami sebe nazývat koučem. Oficiálně není potřeba žádné školy, žádného odborného vzdělání, aby se někdo stal koučem. To ale neznamená, že neexistují školy pro kouče, naopak. Když se budete chtít stát koučem, máte na výběr celou řadu kurzů, škol a seminářů, které slibují, že z Vás udělají kouče. Nad většinou z nich dohlíží organizace International Coaching Federation, její dohled by měl být pro Vás jakousi zárukou, že škola má v této oblasti jisté kompetence.
Moje poznámka – coaching musí mít jeden tak trochu v krvi, myslím, že ho nelze někomu ten tak tzv. „vtlouct do hlavy“.
Otázka, kterou si tedy můžete klást:
Jaké vzdělání má mít můj kouč?
2. Metody.
Se vzděláním také souvisí metody, které ten či onen kouč v rámci své praxe používá. Někdo se věnuje coachingu skrz neurovědy, neurolingvistické programování, někdo používá pozitivně-psychologický přístup, humanistický, adaptivní koučink,...
Otázka:
Jaká metoda koučinku je mi blízká a proč?
3. Oblast působnosti
Sledujte také, jestli kouč se věnuje oblasti, která Vás zrovna zajímá. V dnešní době najdete kouče na rozmanité oblasti života, od „life coachingu“, přes kariérní koučink zaměřený na rozvoj Vaší pracovní dráhy, performance coaching, který ukazuje, jak být efektivnější v tom, co děláte, business coaching pro rozvoj Vašeho podnikání, vztahový koučink zaměřený na zlepšení Vašich vztahů, communication skills coaching na zlepšení způsobu Vaší komunikace, a ještě jiné formy koučinku, které pokrývají ten zbytek.
Otázka:
Co chci řešit?
Tahle otázka by asi měla přijít jako první. 😊
4. Dovednosti, zkušenosti, reference
Pro řešení Vašeho problému hledejte také někoho, kdo má zkušenosti, a jehož klienti řeší situace podobné těm Vašim. Sledujte, jak kouč sám sebe popisuje, jakými situacemi se ve své praxi zabývá.
Otázka:
Jaké mají mnou předvybraní koučové zkušenosti, jaké jsou jejich reference, poznávám se v příbězích jejich klientů?
5. Dostupnost
Dostupnost a to dvojího charakteru, v místě i čase. Potřebujete kouče, za kterým nemusíte cestovat hodiny (třeba takového, který umí dělat skvělá on-line sezení jako já 😊) a který na Vás bude mít čas, jakmile se pustíte do dlouhodobé spolupráce.
Otázka:
Kam budu za svým koučem dojíždět, případně zkusím koučování on-line, a má můj kouč na mě dostatek času?
6. Cena
Koučink je služba péče o klienta a jeho osobní rozvoj a stojí (obvykle) peníze. Podobně jako stojí péče psychologa nebo advokáta. Ceny za coachingové služby jsou rozdílné, záleží na oblasti, které se kouč věnuje nebo i metodě, kterou coaching dělá. Někteří koučové mají koučovací balíčky, někteří se orientují podle ad hoc potřeb klienta (já nabízím obojí, podívejte se na moje Programy). Soubor několika hodin doporučuji z jednoho prostého důvodu: podobně jako Vám v posilovně po 2 hodinách na veslovacích trenažeru nenarostou paže jako měl Arnold (a Vy byste rádi paže jako měl Arnold), tak ani v rámci jedné dvou hodin není tak úplně snadné dojít ke stanoveným koučinkovým cílům. K určitým zásadním uvědoměním ano, ale na splnění cíle či vyřešení životní změny potřebujete prostě více času.
Otázka:
Jakou částku jsem ochoten za koučink dát? Za kolik mi stojí vyřešení mého dlouhotrvajícího problému s… (doplňte si sami)?
7. Osobnost kouče a jeho příběh.
Tam da da dá! Jdeme do finále. Nebudu to prodlužovat. Mohu Vás ujistit, že tento bod je prostě ten zásadní. Dobrého kouče pro Vás poznáte prostě tak, že si s ním sednete! Musí Vám prostě vyhovovat jeho/její energie, jeho přístup, jeho způsob vyjadřování, jeho komentáře, jeho způsob, jakým přináší vhled a nadhled na Vaše téma. Také jeho/její životní příběh by Vám měl být nějakým způsobem sympatický a inspirovat Vás natolik, že budete chtít vědět víc.
Otázka:
Cítím mezi mnou a koučem ten „click“, are we a match? :)
A kde najít kouče?
Ptejte se ve svém okolí. Obraťte se na Vaše HR. Klidně si zkuste i zagooglit. Nebo projděte sociální sítě. Nebo už nehledejte a zkuste mě.
A jestli chcete vědět, jestli jsme match Vy a já, mrkněte na moje videa, nebo ještě lépe zkusme úvodní schůzku on-line, kde to zjistíte v podstatě hned.
Těším se na Vás,
Helena
+420 604 301 541

Comments